Smitstoffer i økologisk frugt og grønt

Fødevaresikkerhed

Nyt europæisk forskningsprojekt vil vurdere risikoen for, at økologisk produktion af frugt og grønt overfører sygdomsfremkaldende smitstoffer som salmonella, e-coli og virus. Målet er at finde produktionsmetoder, som kan mindske risikoen for smitte og derved forbedre fødevaresikkerheden ved produktion af økologisk frugt og grønt.

Brugen af husdyrgødning er nødvendig i økologisk produktion af frugt og grønt, men indebærer en større risiko for at overføre sygdomsfremkaldende smitstoffer som salmonellabakterier, colibakterier og virus sammenlignet med konventionelle produkter. Den hypotese er udgangspunktet i et nyt europæisk forskningsprojekt, PathOrganic, hvor forskere fra DTU Fødevareinstituttet og Det Biovidenskabelige Fakultet på Københavns Universitet samarbejder med forskere fra Tyskland, Østrig, Schweiz, Holland og Sverige.

Projektet vil i en række europæiske lande undersøge, i hvilket omfang smitstoffer forekommer i forskellige økologiske frugter og grøntsager og er skyld i, at mennesker bliver syge. Målet er at finde produktionsrutiner, som kan mindske risikoen for smitte og samtidig sikre en høj produktivitet. Projektet vil dermed bidrage til at forbedre fødevaresikkerheden i forbindelse med et forsat stigende forbrug af økologisk frugt og grønt.

Hvor stort er problemet?

Det er ukendt, i hvilket omfang økologisk frugt og grønt er forurenet med sygdomsfremkaldende smitstoffer, og hvor mange sygdomstilfælde hos mennesker de er årsag til.

Eksempler på store sygdomsudbrud, hvor årsagen har været smitstoffer i frugt og grønt, er især beskrevet i USA og England. Det betyder ikke, at problemet er størst i de lande, men nok snarere, at udbruddene er blevet registreret og sporet tilbage til de sandsynlige smittekilder i disse lande.

I Danmark er der også gennem de senere år registreret flere sygdomsudbrud hos mennesker, som har spist frugt og grønt. I 2006 blev mere end 200 gymnasieelever for eksempel syge efter at have spist pesto og pastasalat med basilikum, som var inficeret med e-coli og salmonella. Senest har der i sensommeren 2007 været et stort sygdomsudbrud forårsaget af dystenteribakterien shigella sonnei i importerede babymajs fra Thailand.

Hvordan overføres smitten?

I alle danske eksempler på sygdomsudbrud har smittekilden været importerede grøntsagsprodukter. En forklaring kan være, at der især i fjerne lande er dårligere hygiejneforhold i produktion og forarbejdning af landbrugsprodukter. Forureningen af frugt og grønt kan imidlertid ske gennem alle led i produktionskæden. Projektet vil derfor søge at identificere de produktionsrutiner, der indebærer en særlig stor smitterisiko, og metoder til at forebygge smitten.

Ændrede forbrugsvaner betyder også, at folk i stigende grad spiser frugt og grønt råt eller ganske let behandlet. Eventuelle smitstoffer bliver således ikke - eller kun i begrænset omfang - dræbt under tilberedningen. Selv en meget lille mængde smitstof kan derfor medføre sygdomsudbrud.

Læs mere om projektet

Projektet er den 27. november 2007 beskrevet i en artikel i nyhedsbrevet FØJOenyt fra Forskningscenter for Økologisk Jordbrug og Fødevaresystemer. Se også projektets hjemmeside.

Projektet er finansieret af Fødevareministeriet, Direktoratet for FødevareErhverv under programmet CoreOrganic.